Jakie zalety i wady mają panele winylowe

Najróżniejszych pomysłów na ciekawe wykończenie podłóg jest wiele. Bez przerwy ogromnym zainteresowaniem cieszą się klasyczne panele z drewna czy deski podłogowe. Ale klienci coraz częściej zaczynają też wybierać panele wykonane z winylu, jakie od pewnego czasu zaczęły być coraz częściej spotykane. A zalet tego typu rozwiązania jest wiele, chociaż pewne wady być może też się znajdą. Przede wszystkim winyl jest materiałem bardzo odpornym i wytrzymałym.

Takie panele złożone są z kilku warstw o różnych właściwościach, a oprócz tego na wierzchu pokrywa się je przezroczystą warstwą poliuretanu. Wszystko to sprawia, że wytrzymałość mechaniczna panela jest naprawdę wysoka, w szczególności na zadrapania i zarysowania, nawet w odmianach przeznaczonych do użytku domowego. A takie panele można także z powodzeniem stosować w obiektach użyteczności publicznej, gdzie liczba chodzących jest na bardzo wysokim poziomie. Jedynie trzeba kupić produkty o odpowiedniej specyfikacji, przeznaczonych pod takie właśnie zastosowania.

Na pewno dużym plusem takich paneli jest też całkowita odporność na wodę i wilgoć. Winyl to tworzywo sztuczne, nie ma więc ryzyka że zostanie on rozwarstwiony. Z tego powodu bez problemów panele winylowe stosować można w takich pomieszczeniach, w których istnieje ryzyko zachlapania, przykładowo łazienki czy kuchnie. Bardzo łatwa jest także pielęgnacja tego typu paneli. W większości przypadków wystarczy ich dobre odkurzenie, a jeśli pojawi się potrzeba umycia, to zrobić to można przy pomocy delikatnych preparatów.

Panele winylowe bardzo łatwo się układa, jeżeli ktoś ma jakieś pojęcie o pracach manualnych to samemu to spokojnie zrobi. Lecz będzie się z tym wiązać jedna wada, a mianowicie konieczność bardzo dokładnego wyrównania posadzki. Musi być ona bardzo prosta, ponieważ ewentualne nierówności mogą spowodować wyłamanie dość delikatnych zamków. Dlatego przy montażu bardzo ważną sprawą będzie także zastosowanie dedykowanych podkładów, przeznaczonych właśnie pod ten rodzaj paneli.