Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone.

Energetyczne świadectwo – w jaki sposób się je wykonuje

Właściciele domów i mieszkań mają sporo rozmaitych obowiązków. Od pewnego czasu jednym z nich jest wykonanie świadectwa energetycznego. Świadectwa energetyczne jest dokumentem, który dokładnie określa, jakie jest zapotrzebowanie na energię, wiążące się z użytkowaniem budynku na co dzień. Przede wszystkim to dotyczy ogrzewania i wentylacji, lecz również oświetlenia czy podgrzewania wody użytkowej.

Przepisy związane z obowiązkiem posiadania takich świadectw wynikają z przepisów unijnych, i nasze krajowe prawodawstwo zostało do nich dostosowane. Obecnie takimi certyfikatami muszą dysponować wszystkie budynku, jakie zostały postawione po roku 2009, oczywiście każdy nowo stawiany również podlega temu obowiązkowi. Jeżeli chodzi o starsze budynki, to właściciel zrobić będzie musiał świadectwo tylko wówczas, gdy zamierza swoją nieruchomość sprzedać albo wynająć. Lecz wszystko będzie wskazywać na to, że za pewien okres czasu wszystkie obiekty będą musiały taki dokument posiadać, gdyż przepisy wyraźnie zaczynają iść w taką stronę.

Aktualnie Świadectwa energetyczne są dość szybkie do zrobienia, gdyż na rynku działa wielu certyfikowanych specjalistów, którzy się tym zajmują. Ceny za nie zaczynają się od trzystu złotych za niewielkie mieszkanie czy garaż, a skończyć się mogą na kilku tysiącach przy dużych, wielorodzinnych budynkach. Pamiętać też należy, że jeżeli ktoś zaniedba sobie zrobienie świadectwa, to narażony być może na karę. A ta wcale do małych nie należy, bo wynieść może nawet do pięciu tysięcy.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY