Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone

Przybieranie na wadze w czasie ciąży

Kobieta może podjąć kilka kroków, aby zadbać o siebie w czasie ciąży. Jeśli chcesz uzyskać informacje dotyczące diety, stosowania leków lub suplementów diety, aktywności fizycznej i współżycia seksualnego w czasie ciąży, możesz skonsultować się z lekarzem lub innym pracownikiem służby zdrowia.

Dieta i waga

W czasie ciąży konieczne jest przyjęcie odpowiedniej i pożywnej diety. Jeśli nie otrzymasz wystarczającej ilości składników odżywczych dla siebie i płodu, zostaną one wchłonięte przez płód. Jednak dodanie około 250 kalorii do codziennej diety zwykle wystarcza, aby odżywić was oboje. Większość dodatkowych kalorii musi mieć charakter białkowy.

Dieta musi być zbilansowana, obejmująca świeże owoce, zboża i warzywa. Ziarna o wysokiej zawartości błonnika i niskiej zawartości cukru to dobry wybór. Ryby zawierają składniki odżywcze, które są ważne dla wzrostu i rozwoju płodu. Jednak kobiety w ciąży muszą wybierać ryby o niskiej zawartości rtęci. Zobacz Merkury w rybach, aby uzyskać więcej informacji.

W Stanach Zjednoczonych większość kobiet otrzymuje wystarczającą ilość soli w swojej diecie, bez dodawania jej do jedzenia podczas posiłku. Pakowane produkty spożywcze często zawierają nadmierne ilości soli i powinny być spożywane z umiarem.

  1. Dieta w czasie ciąży nie jest zalecana, nawet otyłym kobietom, ponieważ do prawidłowego rozwoju płodu wymagany jest przyrost masy ciała.
  2. Dieta ogranicza dostarczanie składników odżywczych do płodu.
  3. Przyrost masy ciała w czasie ciąży zależy od wskaźnika masy ciała (BMI) przed ciążą.

BMI składa się z wagi w kilogramach podzielonej przez wzrost w metrach kwadratowych i służy do określenia, czy waga jest normalna w odniesieniu do wzrostu. Kobiety z wysokim BMI powinny przybierać na wadze w czasie ciąży mniej niż te, które mają normalny BMI lub mają niedowagę. Kobieta średniej wielkości powinna w trakcie ciąży przybrać na wadze około 11,5-16 kg.

Nadmierny przyrost masy ciała powoduje nagromadzenie tłuszczu u kobiety i płodu.

Ponieważ trudniej jest kontrolować przyrost masy ciała w późnym okresie ciąży, kobiety muszą unikać nadmiernego przybierania na wadze w pierwszych miesiącach. Jednak brak przybierania na wadze może zaburzać wzrost i rozwój płodu. W pierwszym trymestrze (od 0 do 12 tygodnia ciąży) u większości kobiet całkowity przyrost masy ciała powinien wynosić od 0,5 do 2 kilogramów.

Czasami przyrost masy ciała jest spowodowany zatrzymaniem płynów. Dzieje się tak w ostatnich tygodniach ciąży, ponieważ w pozycji wyciągniętej powiększona macica zakłóca przepływ krwi z kończyn dolnych do serca. Leżenie na jednej stronie, najlepiej na lewym boku, przez 30-45 minut dwa lub trzy razy dziennie, może zmniejszyć ten problem. Przydatne jest również noszenie podtrzymujących elastycznych pończoch. Więcej na stronie https://www.gov.pl/web/psse-plock/ars-czyli-jak-dbac-o-milosc

Przybieranie na wadze w czasie ciąży

Generalnie zaleca się unikanie przyjmowania leków w czasie ciąży. Czasami jednak konieczne jest ich administrowanie. Kobieta w ciąży powinna skonsultować się z lekarzem przed przyjęciem jakichkolwiek leków, w tym leków dostępnych bez recepty, takich jak aspiryna lub rośliny lecznicze, zwłaszcza w ciągu pierwszych 3 miesięcy.

W czasie ciąży zapotrzebowanie na żelazo podwaja się.

W większości przypadków kobieta w ciąży potrzebuje suplementu żelaza, ponieważ nie przyswaja z pożywienia odpowiedniej ilości, aby zaspokoić potrzeby jej stanu. Kobieta z anemią lub u której w czasie ciąży rozwija się anemia, ma większe zapotrzebowanie na żelazo niż inne kobiety. Suplementy żelaza powodują łagodny rozstrój żołądka i zaparcia.

Wszystkie kobiety w ciąży powinny przyjmować suplement zawierający 400 mikrogramów kwasu foliowego (kwasu foliowego) dziennie, chociaż niektórzy eksperci zalecają nieco wyższe dawki (600 do 800 mikrogramów).

Często takie dawki są dostępne bez recepty, np. tabletki multiwitaminowe.

Najlepiej zacząć przyjmować suplement kwasu foliowego przed ciążą. Niedobór kwasu foliowego zwiększa ryzyko wystąpienia u dziecka zaburzeń genetycznych, takich jak rdzeń kręgowy czy choroba neurologiczna (wada cewy nerwowej), np. rozszczep kręgosłupa.

Kobiety, które urodziły dziecko z tą wadą, powinny zacząć przyjmować dawki 4000 mikrogramów, znacznie wyższe niż zalecane. Obowiązkowe są dawki 1000 mikrogramów i większe. Dla większości kobiet, także tych z niedoborem kwasu foliowego, wystarczająca jest dawka zawarta w normalnych prenatalnych witaminach.

Większość lekarzy zaleca kobietom w ciąży codzienne przyjmowanie prenatalnych tabletek multiwitaminowych zawierających żelazo i kwas foliowy, nawet jeśli są one na odpowiedniej diecie.

Czy wiedziałeś, że …

  1. Ćwiczenia i współżycie seksualne zwykle nie zagrażają ciąży.
  2. Podczas podróży należy zawsze zapinać pasy bezpieczeństwa.
  3. Aktywność fizyczna

Wiele kobiet w ciąży martwi się o moderowanie swojej aktywności. Jednak większość kobiet może nadal wykonywać normalne czynności i ćwiczyć przez całą ciążę. Sporty o umiarkowanej intensywności, takie jak pływanie i szybki marsz, to dobry wybór. Dozwolone są bardziej energiczne czynności, takie jak bieganie lub jazda konna, ale z umiarem, aby uniknąć kontuzji, zwłaszcza brzucha. Należy jednak unikać sportów kontaktowych.

Stosunek seksualny

Popęd seksualny może wzrosnąć lub spaść w czasie ciąży. Stosunek płciowy jest bezpieczny przez całą ciążę, chyba że u kobiety wystąpią: krwawienie z pochwy, ból, utrata płynu owodniowego lub skurcze macicy. W takich przypadkach należy unikać stosunków seksualnych.

 

🧾 ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Warto zobaczyć:

Dodaj komentarz