Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone

Tradycje Bożego Narodzenia – czemu dzielimy się opłatkiem

Okres Bożego Narodzenia to wiele tradycji i zwyczajów, jakie od lat są z nami. Wiele osób nie wyobraża sobie tych dni bez łamania się opłatkami, i faktycznie we wszystkich domach te niewielkie, białe chlebki się pojawiają. Bowiem oplatki to nic innego jak woda wymieszana z mąką, a następnie wypiekana przez kilka minut w gorącym piecu.

Znaczenie opłatka jest bardzo duże, a jego spożywanie rozpoczęło się już w pierwszych wiekach chrześcijaństwa. To wtedy właśnie opłatek zyskał miano symbolu duchowej komunii, zabierać go też zaczęto dla osób, które z różnych przyczyn nie mogły uczestniczyć we mszy.

Z upływem lat opłatek się też stał symbolem wigilijnego pojednania, co interesujące nie tylko w naszym kraju, lecz również innych. Zwyczaj łamania się opłatkiem jest bowiem praktykowany również na Słowacji, w Czechach czy we Włoszech. Produkcja opłatków nie jest skomplikowana, bowiem składają się one wyłącznie z dwóch składników, to znaczy mąki i wody.

Po odpowiednim zmieszaniu masy ta prasowana jest następnie na cienkie płaty i wypiekana przez kilka minut w gorącym piecu. Następnie płaty te są przycinane, pakowane i rozsyłane do kościołów i sklepów. Typowe opłatki na święta są w białym kolorze, i takie właśnie goszczą na naszych stołach, ale można też dostać kolorowe, przeznaczone dla zwierząt. Często na opłatkach są tłoczone różnego rodzaju motywy, wykonuje się to przy pomocy specjalnych pras. Motywy te mają najczęściej wymiar religijny, lecz też spotyka się świeckie, przykładowo rośliny czy budynki.

+Tekst Sponsorowany+

🧾 ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Warto zobaczyć:

Dodaj komentarz